Nye Borgerlige er stærke forkæmpere for vores naturværdier. Det danske landskab er smukt. Vi skal passe på det.

Men i lørdags var jeg på besøg i Mols Bjerge sammen med vores lokale kandidater til byrådet i Syddjurs Kommune.

Naturstyrelsen, som er sat til at passe på vores natur og sikre danskerne adgang til at nyde den, har fået en fix idé om, at naturen i Mols Bjerge skal hegnes ind.

Formålet er at lade kvæg og heste blive ’vilde’ i området. De skal ikke fodres, men skal leve af, hvad der er. Når der ikke er mere mad, skal de dø af sult.

Rewilding kalder de det.

Dyrlæger og dyrevenner har taget stærkt afstand fra projektet, og jeg kan kun give dem ret.

Det er en fuldstændig skør idé at tro, at man ved at hegne Mols Bjerge ind kan få en isoleret vildmark på nogle få kvadratkilometer.

Det eneste, de opnår, er, at når vinteren kommer, og græsset er spist, sulter dyrene. Rent dyrplageri.

Desuden bliver indhegningen lige så meget et hegn, der holder mange naturelskere ude som dyrene inde.

Den lokale skovbørnehave vil ikke kunne bruge området mere, da man aldrig ved, hvornår der dukker en flok ungtyre op.

Adgangsforholdene for ældre, dårligt gående og handicappede bliver så besværlige, at de ikke kan komme der.

Man må oprigtigt spørge, til hvis gavn er det tossede rewilding-projekt?

Det er kun oppe i hovederne på nogle forskruede mennesker, at vild natur, er noget, man kan have i et indelukke.

Sådan er naturen i Danmark ikke. Naturen og mennesker i Danmark hører sammen, som det har gjort siden istiden.

Vi skal passe på biodiversiteten, på landskabsværdierne, på det rene vand i kilder, åer og søer. Der er så mange herlighedsværdier, så mange smukke udsigter.

Men det er et vildskud at hegne naturen ind, så danskerne lukkes ude og dyrene inde. Dyrene kommer til at lide og sulte, og danskerne berøves muligheden for at færdes i den natur, som giver os så megen glæde og værdi.