Årsmøde 30. oktober 2021

Folketingsgruppen

Nye Borgerliges årsmøde samt den efterfølgende aftenfest afholdes

30. oktober 2021 i DGI-huset
Willy Sørensens Pl. 5, 7100 Vejle

Det er ikke længere muligt at tilmelde sig.

Spørgsmål om årsmødet rettes til organisationskonsulent Claus Bøgh Svenningsen. Mail:[email protected]

PRESSE: Kontakt pressechef Lars Kaaber. Mail: [email protected], Mobil: 61625964

Se alle taler her

Program for Årsmøde Nye Borgerlige 30. oktober 2021

Kl. 08.30 Indtjekning og morgenmad åbner

Kl. 10.00 Fanerne bæres ind – Fællessang ”I østen stiger solen op”

Kl. 10.05 Velkomst ved organisatorisk næstformand, Jesper Hammer

Kl. 10.10 Valg af dirigent – valg af referenter – valg af stemmetællere

Kl. 10.15 Indslag fra Lars Boje Mathiesen

Kl. 10.20 Tale v/ formand, Pernille Vermund

Kl. 11.10 – 11.30 Pause

Kl. 11.30 Tale v/ politisk næstformand, Peter Seier Christensen

Kl. 11.40 Valg af formand og politisk næstformand

Kl. 11.50 Taler v/ vores folketingsmedlemmer
– Mette Thiesen
– Lars Boje Mathiesen

Kl. 12.30 Årets gæstetaler Erik Guldager

Kl. 12.50 – 13.35 Frokostpause

Kl. 13.35 Tale v/ folketingsspidskandidater
– Hans Blaaberg, spidskandidat Københavns Storkreds
– Kim Edberg, spidskandidat Nordjyllands Storkreds
– Mogens Aaby, spidskandidat Vestjyllands Storkreds

Kl. 14.05 Tale v/ Nye Borgerliges ungdomsformand Mikkel Bjørn Sørensen

Kl. 14.15 Uddeling af årets svane og svællingepris samt årets lokalforening

Kl. 14.20 Taler fra kommunale spidskandidater og lokalformænd. 3 min. til hver kandidat

– Andreas Møller, spidskandidat Odense kommune
– Anja Karlsson, spidskandidat Varde kommune
– Benny Bindslev, spidskandidat Tårnby kommune
– Birthe Rugholm, formand Frederikshavn kommune
– Claus Bøgh Svenningsen, spidskandidat Lyngby-Taarbæk kommune & kandidat til regionsrådsvalget i Hovedstaden
– Githa Nelander, spidskandidat Næstved kommune & spidskandidat til regionsrådsvalget på Sjælland
– Jens Nygaard, spidskandidat Frederikshavn kommune & kandidat til regionsrådsvalget i Nordjylland
– Karsten Byrgesen, spidskandidat Fredericia kommune & spidskandidat til regionsrådsvalget i Syddanmark
– Kim Henrich, , spidskandidat Gribskov kommune

Kl. 14.55 – 15.10 Pause og Kage

Kl. 15.10 Vedtægtsændringsforslag

– Forslag til vedtægtsændring i relation til automatiske opdateringer af lokalvedtægter
– Forslag til vedtægtsændring i relation til antallet af delegerede

Kl. 15.25 Fastsættelse af kontingent

Kl. 15.35 Aflæggelse af regnskab 2020 samt vedtagelse af budget 2022

Kl. 15.45 Valg af revisorer

Kl. 15.50 Valg af organisatorisk næstformand

Kl. 15.55 Valg af hovebestyrelsesmedlemmer – præsentationstaler og afstemning. 2min. til hver kandidat

– Allan Berg – Struerkredsen
– Dorte Noer – Koldingkredsen
– Hans Blaaberg – Vestegnskredsen
– John Jensen – Rudersdalkredsen
– Jonas René Jensen – Nordfynskredsen
– Ronnie Hofs – Frederikshavnkredsen

Kl. 16.15 Taler fra kommunale spidskandidater og formænd

– Karina Kirk, spidskandidat Skanderborg kommune
– Maria Liv Holck, spidskandidat Odsherred kommune & kandidat til regionsrådsvalget på Sjælland
– Niels Peder Ravn, spidskandidat Københavns kommune
– Per de Fries, spidskandidat Mariagerfjord kommune & kandidat til regionsrådsvalget i Nordjylland
– Rune Bønnelykke, spidskandidat Vejle kommune & kandidat til regionsrådsvalget i Syddanmark
– Sabrina Bech Røn, spidskandidat Esbjerg kommune & kandidat til regionsrådsvalget i Syddanmark
– Thomas Vesth, spidskandidat Slagelse kommune & kandidat til regionsrådsvalget på Sjælland
– Thorsten Larsen-Seul, spidskandidat Holbæk kommune & kandidat til regionsrådsvalget på Sjælland
– Ulla Kokfelt, spidskandidat Helsingør kommune

Kl. 16.45 Valgresultat af hovedbestyrelsesvalg offentliggøres

Kl. 16.50 Den nye hovedbestyrelse samles på scenen

Kl. 16.55 Eventuelt

Kl. 17.00 Fællessang og tak for i dag ”Der er et yndigt land”